Ściany wspinaczkowe dla dzieci

Małpie gaje, parki linowe i ściany wspinaczkowe pozwalają dzieciom na wspaniałą zabawę, a na dodatek rozwijają ich sprawność fizyczną. Dostępne są różne wersje, wielkości i kształty ścianek wspinaczkowych. Dzięki temu mogą z nich korzystać większe i mniejsze dzieci.

Małe ścianki wspinaczkowe mają wysokość około 1,50 cm i długość nieco powyżej 2,50 m. Duże różnią się przede wszystkim wysokością, która wynosi powyżej 2 m. Natomiast tego typu rozrywka może być też zorganizowana na ścianie w specjalnym klubie i ma oczywiście dużo większą powierzchnię. Natomiast potrzebne są wówczas odpowiednie zabezpieczenia w postaci lin i kasków oraz pomoc instruktora. Nie jest to już wówczas zabawa dla maluszków. Rozwijanie koordynacji oka i ręki jest bardzo istotne u dzieci, podobnie zresztą jak koordynacji i pamięci ruchowej oraz koncentracji. Wszystko to jest możliwe podczas wspinania na takiej ściance. Ważna jest też możliwość wzmacniania mięśni całego ciała, a zwłaszcza kręgosłupa i brzucha.

Jednak mniejsze ścianki wspinaczkowe, które umieszczane są w salach zabaw dla dzieci również są bardzo przydatne, bo mogą się na nich bawić również maluszki. Szczególnie lubiane są te o różnych ciekawych kształtach, na przykład słonia, fali czy małej skały. Zwykle ścianki te mają ładne i żywe kolory. Niektóre zrobione są w ten sposób, że ich powierzchnia pokryta jest specjalnymi kamieniami wspinaczkowymi, a inne mają otwory dzięki którym można się wspinać. Tak naprawdę ścianki wspinaczkowe można stawiać i organizować w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu. W każdym przypadku ważne jest zapewnienie miękkiego podłoża w razie upadku. Natomiast oczywiście wszystko obmyślone jest w taki sposób, żeby elementy do wspinania były całkowicie bezpieczne. Nie bez znaczenia jest też tutaj podejście rodziców. Chodzi o to, żeby pozwolili swoim pociechom na swobodną zabawę i nie martwili się cały czas ewentualnym upadkiem. Trzeba dać dziecku szansę, żeby nauczyło się panować nad swoim ciałem. Musi mieć ku temu okazję i nie można mu cały czas w tym przeszkadzać.